Hızlı
Randevu
Talebi

Presbiyopi (Yakın Gözlük)

Presbiyopi (Yakın Gözlük) Nedir?

40 yaşın üzerinde, yasa bağlı yakını görememe sorunudur. Gözlerimizin içindeki mercek sekil degistirebilen bir yapiya sahiptir. Gözlerimiz içindeki mercek bu özel yetenek sayesinde cisimler yakına geldiginde, siserek seklini değiştirebilir ve görme kalitesini arttirir. Yakın görme bu şekilde gerçeklesmektedir. 40 yaşından sonra göz bu yeteneğini yavas yavas kaybetmeye başlamaktadir.

Presbiyopi (Yakın Gözlük) Sebebleri Nelerdir?

Uzaktaki cismin yakına gelmesiyle beyne ulaşan uyarı degerlendirilerek göze iletiliyor. Burada gözün "silier cisim" denen bölgesinde kaslarin kasılıp gevşemesiyle buna bağlı lifler geriliyor ya da gevşiyor. Liflerin bu hareketi lensin incelerek ya da tombikleşerek kırıcılığının artmasına neden oluyor. Yasa bağlı olarak bu yeteneğimizi kaybediyoruz. Kesin olarak ispatlanamamis olsa da bu yeteneğimizin yaşa bağlı olarak kaybedilmesi ile ilgili en yakın teori hücre yaslanmasi teorisidir. Bu teoride yaşlılığa bağlı olarak saçimizin beyazlaması gibi göz hücrelerimizin bu yeteneğini kaybetmesidir. Bu yüzden bunu bir patolojik bir sorun olarak değil fizyolojik bir yaşlanma olarak değerlendiriyoruz. Presbiyopi yıllara göre her insanda son derece standart bir şekilde artıyor. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyüme gösteriyor. 50 yaşında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş oluyor. Ama burada ilginç bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Örneğin gözünüz -2 ise 40 yaşında buna +1 eklenir. Bu durumda yakını görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyuyorsunuz. 50 yaşına geldiginizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken yakın gözlügüne ihtiyaç kalmıyor. Bu nedenle miyop olup da 'Ben yakını çok iyi görüyorum' diyen hastaların yakını iyi görmelerinin nedeni iki rahatsizligin üst üste gelerek kusur azaltıcı bir etki oluşturmasıdır. 

Presbiyopi (Yakın Gözlük) Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi hastaları cisimleri 50 cm'den daha yakına getirdiklerinde görmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle cisimleri uzaklaştırarak görebilirler.