Hızlı
Randevu
Talebi

Retina

Retina hastalıkları tedavi edilmediği taktirde kalıcı körlükle sonuçlanabilecek tehlikeli bir hastalıktır. Tedavisinde erken teşhis, detaylı muayene, zamanında ve en önemlisi doğru tedavi ile görme kaybına varabilecek sonuçları engellemek mümkündür.

Retina ameliyatları büyük sterilizasyon önlemleri ile yüksek teknolojinin kullanılmasını gerektiren, aksi taktirde sonucu görme kaybına varabilecek önemli bir ameliyattır.

Ameliyat önlüklerinden, enjektörlere ve ameliyatınız sırasında kullanılan özel ilaçlara kadar tüm tıbbi malzemeler kişiye özel tek seferliktir.

Retina Nedir?

Retina, görmemizi sağlayan ışığa duyarlı hücreler ile sinir liflerini içeren tabakadır. Retina adını verdiğimiz ağ tabakası tıpkı bir duvar kağıdı gibi göz küresinin arka iç duvarını kaplar. Retina milyonlarca görme hücresi ve bunların bağlı olduğu sinir hücrelerinden oluşur. Bu sinir hücrelerinin uzantıları (yaklaşık 1,5 milyon) bir araya gelerek görme sinirini oluşturur. Bu hücreleri besleyen damarlar da retinanın içinde yer almaktadır. Retinada merkezi görmeyi sağlayan, ışığın odaklandığı, özelleşmiş bölgeye makula (sarı nokta) denilmektedir.

Retinadaki bozukluk, görüntünün oluşmamasına, göz sinirindeki bozukluk da görüntünün beyne ulaşmamasına veya eksik ulaşmasına neden olur. Kişi görme yeteneğini kaybeder.

Ege Akademi Hastanesi'nin Retina Hastalıkları Departmanı’nda, Retina ve Göz İçi Jelini (vitreous) ilgilendiren tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi, dünyada geliştirilmiş son teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Bu tedavileri retina konusunda uzmanlaşmış ve dünya çapında bu konuda isim yapmış uzman hekimlerimiz gerçekleştirmektedir. Göz içi mikrocerrahi ameliyatları özel eğitimli bir ekibin yanı sıra eksiksiz bir cihaz ve alet zinciri gerektirdiğinden, bu ameliyatlar sadece bazı üniversite hastaneleri ve başta Ege Akademi Hastanesi olmak üzere birkaç özel merkezde yapılabilmektedir.

Retinayı tehdit eden en önemli iki hastalık diabet ve hipertansiyondur. Hastanemizde bulunan uzman hekimlerden ve eğitimli personellerden oluşan retina departmanı, retina hastalarımıza eksiksiz göz sağlığı hizmeti vermektedir.

Retina Hastalıklarının Belirtileri

 - Ani veya yavaş görme kaybı,

 - Kırık-eğri görme

 - Işık çakmaları,

 - Sinek uçuşmaları,

 - Göz önünde dolaşan cisimler,

 - Görüşün perdelenmesi,

 - Gelip geçici ve kısa süreli görme kaybı,

 - Görüş alanında karanlık bölgeler oluşması

Retina Hastalıkları Nelerdir?

 - Retinanın damar hastalıkları

 - Şeker hastalığına bağlı hastalıklar

 - Retina damar tıkanmaları

 - Retina dekolmanları

 - Yaşa bağlı makula dejeneresansı (YBMD),

 - Yaşa bağlı makula (sarı nokta) hastalıkları

 - Diğer makula (sarı nokta) hastalıkları

 - Retinanın doğumsal hastalıkları

 - Retina içi ve altı kanamalar,

 - Retina altında sıvı birikmesi,

 - Retinanın damarsal hastalıkları,

 - Doğumsal ve herediter hastalıklar,

 - Retina tümörleri

Nasıl Teşhis Edilir?

Retina bozukluğunun tipine göre, tıbbi tedavi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi gerekebilir. Erken teşhis tedavinin ilk basamağıdır, bu nedenle göz check-up’ında standart göz muayenesine ek olarak yapılması gerekebilen muayeneler şunlardır;

 - Ekzoftalmometre ile kontrol

 - Derinlik hissi muayenesi

 - Renk görme muayenesi

 - Korneal topografi

 - Görme alanı

 - Göz ultrasonografisi 

 - Biometri

 - Pakimetri

 - Göz yaşı testi: Schiermer testi ve Florescein kırılma testi

 - Kontrast duyarlılık testi.