Hızlı
Randevu
Talebi

Femtosaniye Lazer Katarakt Cerrahisi, Katarakt Birimi ve
Fako Ameliyat

Katarakt Nedir?

Katarakt, insan gözündeki kırıcı ortamlardan biri olan ve göze giren ışınların görme noktasında odaklanmasını sağlayan lensin (merceğin) saydamlığını kaybedip opaklaşması, buzlu cam görünümü almasıdır.

Katarakt Nedenleri Nelerdir?

Katarakt genellikle yaşa bağlıdır. Çoğunlukla 50 yaş üzerinde görülür. Yaş ilerledikçe katarakt oluşma ihtimali artar. Doğal lens, su ve proteinden oluşur. Yaşlanmayla birlikte proteinler dejenere olur. Bu durum lensin opaklaşmasına ve görmenin azalmasına yol açar. Bunun dışında diabette (şeker hastalığı), kalsiyum bozukluklarında, uzun süre steroid kullanımı sonrasında, göze gelen darbeler sonucunda veya doğuştan da katarakt görülebilir.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Görme netliğinin bozulması, gözlük numaralarının yetersiz gelmesi, yakın ve uzak gözlük reçetelerinde sık değişiklik, bazı hastalarda yakın görmede aniden iyileşme, parlak ışıkta sorun yaşanması, renklerin soluk görünmesi, gece görmede azalma en sık görülen belirtilerdir.

Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Katarakt hastalığının tek tedavi yolu cerrahi operasyondur. Geçmişte pek çok cerrahi yöntem uygulanmasına rağmen günümüzde başarıyla ve sıklıkla kullanılan ameliyat tekniği dikişsiz teknik olarak bilinen Fakoemülsifikasyon yöntemidir. Bu yöntem halk arasında kısaca "FAKO" olarak bilinir.

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günümüzde Katarakt ameliyatı kişinin görmesinin kendi günlük yaşam ve sosyal aktivitelerini yürütmesine olanak vermeyecek düzeye indiğinde yapılmalıdır. Önceleri kataraktın tümüyle olgunlaşıp görmenin hemen hemen tamamen kapanması beklenirken modern katarakt cerrahisinde kataraktın ileri düzeyde olgunlaşması hem cerrah hem de hasta konforunu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle katarakt kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkilemeye başladığında hekim kontrolünde detaylı inceleme sonrası ameliyattan kaçınılmamalıdır.

Fakoemülsifikasyon Yöntemi İle Ameliyat Nasıl Yapılmaktadır?

Fakoemülsifikasyon yönteminde gözün içine yaklaşık 3mm'lik bir kesi yapılarak girilir. İleri teknolojiye sahip FAKO cihazının yaydığı ses dalgaları ile gözün içindeki katarakt çok küçük parçalara ayrılır. Bu parçalar daha sonra emilerek dışarıya alınır. Opak kataraktın tamamı temizlendikten sonra geride ince bir zar (kapsül) bırakılır. Hastanın gözüne, ömür boyu gözde kalacak olan yapay bir lens yerleştirilir. Ameliyat çok küçük bir kesiden yapıldığı için dikiş koymaya gerek olmadan kesi kendiliğinden kapanır. Ameliyat süresi genellikle 15-20 dakikadır.

Katarakt Ameliyatında Hangi Anestezi Şekli Uygulanır?

Ameliyat sırasında genellikle damla anestezisi uygulanır. Göze damla damlatılarak gözün uyuşması sağlanır. Bazen çocuklarda veya lokal anestezi ile ameliyat olamayacak hastalarda genel anestezi tercih edilir. Göz çevresine iğne yapılarak lokal anestezi uygulanabilir.

Ameliyat Sonrası Gözlüğe İhtiyaç Duyulur mu?

Ameliyatta göz içine kişiye özgü numaralı lens konur. Bu lens genellikle uzak görmeyi sağlar, yakın için gözlük ihtiyacı vardır. Bazı hastalar küçük numaralı uzak gözlüğe ihtiyaç  duyabilirler. Eğer multifokal lens (uzak ve yakın görmeyi birlikte düzeltmeyi amaçlayan lens) kullanılırsa kişi gözlük kullanmadan hayatını sürdürebilir. Gerekiyorsa gözlük ameliyattan en erken 2 hafta sonra reçete edilir.

Katarakt Tekrar Oluşur mu?

Katarakt gözde bir kez oluşur ve ameliyatta kataraktlı doğal lens alınıp yerine yeni yapay lens konduktan sonra tekrar gelişmez. Ancak lensin içine yerleştirildiği zarın saydamlığı özellikle genç hastalarda zamanla azalabilir. Bu nedenle hastanın görme netliği düşebilir. Bu hastalarda görme çok azalırsa özel bir lazer (YAG Lazer) tedavisi uygulanarak saydamlığını yitiren zar temizlenir, hastanın eski görme düzeyine ulaşması sağlanır.

Doğumsal Katarakt Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumsal katarakt görmeyi engelliyorsa en kısa zamanda ameliyat edilmelidir. Ameliyat erken yapılmazsa kalıcı göz tembelliği meydana gelir. Ameliyat yine fakoemülsifikasyon yöntemi ile yapılmakta ve yaş uygunsa göz içine katlanabilir lens yerleştirilmektedir.

Katarakt Operasyonu Hakkında

Katarakt Operasyonu Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan 3 gün önce kesilmelidir.

 • Ameliyat sabahı kahvaltı edilebilir ancak çok ağır olmamalıdır.

 • Diabet, hipertansiyon, astım gibi sistemik hastalıklar için kullanılan ilaçlar ameliyat günü kesilmemelidir. İnsülin dozuna, oral antidiabetik tedaviye, diyete uymaya her zamanki gibi devam edilmelidir.

 • Ameliyat günü sistemik olarak kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenizde fayda vardır.

 • Ameliyat günü yüz iyice yıkanmalıdır.

 • Lütfen makyaj yapmayınız, losyon ve parfüm kullanmayınız.

 • Ameliyat sırasında üzerinizdeki kıyafetler değiştirilecektir, sterilite açısından size verilen ameliyat kıyafetleri giyilecektir.

 • Ameliyat bittikten kısa bir süre sonra evinize dönebilirsiniz doktorunuz sizi ilk 36 saat içinde tekrar muayeneye çağıracaktır.

 • Ameliyat geçtikten 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

 • Eve yalnız dönülmemesi, araba kullanılmamasında fayda vardır.

Ameliyatım Nasıl Olacak?

 • Ameliyat sırasında uyutulmayacağınız için her an doktorunuzla iletişim halinde olacaksınız, söylemek istediğiniz herhangi bir şey olursa doktorunuza o ana iletebilirsiniz.

 • Ameliyat dikişsiz yöntem olarak bilinen fako yöntemi ile gerçekleşecektir. Bu yöntem sayesinde erken dönemde görmeniz artacaktır ve dikişlerin tekrar alınması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

 • Ameliyat sırasında başınızı veya gözünüzü çok kısa bir süre için hareket ettirmemenizde fayda vardır.

Nasıl damla konulmalıdır?

 • Damla konulmadan önce eller iyice yıkanmalıdır.

 • Ameliyat sonrası doktorunuz size 2 farklı damla kullanmanızı önerdiyse, her iki damla aynı anda damlatılmamalıdır. İki ilaç arasında etkileşim olabilir. Birinci damladan 15 dakika sonra ikinci damla konulmalıdır.

 • Damla konulmadan önce şişenin çalkalanmasında fayda vardır.

 • Damla koyarken yukarıya doğru bakılıp alt kapağınızı aşağıya doğru çekerek göz kapağının içine doğru, damlanın ucu göze değdirilmeden konulmalıdır.

 • Damlalara gündüz boyunca devam edilmelidir, gece uyurken kalkıp damla konulmasına gerek yoktur.

 • Size ek olarak bir şey söylenmediyse damlalarınızı 15 gün boyunca size verilen saat tablosuna uygun olarak kullanmanız yeterli olacaktır.

İyileşme

İyileşme süresi kısadır. Eski tekniklerle uygulanan geniş kesi ameliyat sonrası görmenin düzelmesini geciktirir. Ancak bizim uygulayacağımız fako yöntemi ile uygulanan küçük kesi görme iyileşmesini çabuklaştırır.

1) Operasyondan bir gün sonra kontrolünüz vardır. Kapatılan göz açılır. İlk önce görme biraz bulanık olabilir ya da oldukça net de olabilir. Herkeste farklı iyileşme süreci olabilir.

2) Birkaç hafta sonra görmedeki netlik daha da artmaya başlar, bir ay sonra yeni bir gözlük için ölçüm yapılabilir. Operasyon sonrasındaki 1. gün, 1. hafta, 1. ay kontrolleri yapılır. Bu zaman zarfında göz damlalarıyla hem gözün iyileşmesi hem de enfeksiyona karşı korunması sağlanır.

3) Ameliyat gerçekleştikten sonra gözlük ihtiyacı hissetmeniz mümkündür. Çünkü katarakt ameliyatından sonra, ışık korneadan geçtikten sonra suni lensten geçerek retinaya ulaşır. İyi bir görme için ışığın retinada odaklanması gerekir eğer gözünüz bunu yapamıyorsa gözlüğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

4) Genç lensler yakma bakarken şekil değiştirirken gözünüze yerleştirilen lens bunu yapamaz. Uzaktaki cisimleri görmede keskinlik olurken yakını görmede gözlüğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Femtosaniye Lazer Katarakt Cerrahisi

Son 5 yıldır katarakt cerrahisinde kullanılan“femtosaniye lazer katarakt” yöntemi ile göze giriş yerleri, kataraktın ön zarının (kapsül) soyulması ve kataraktın parçalara ayrılması lazer enerjisiyle yapılmaktadır. Klasik fako yönteminde göze giriş kesisi bıçakla yapılmakta ve ön zar cerrah tarafından soyulmaktadır.

Lazerli katarakt cerrahisinde bu işlemler lazerle bıçaksız ve daha kesin ölçülerle yapılmaktadır. Ayrıca lazer enerjisiyle katarakt parçalara ayrıldığından göze daha az enerji uygulanmakta ve böylece göz dış mercek (kornea) hasarı riski azaltılmaktadır. Femtosaniye  lazerli katarakt cerrahisi hasta açısından hata payını minimuma indirmekte ve katarakt cerrahisi daha güvenli sonuçlar vermektedir.

Ameliyatta katarakt temizlendikten sonra göz içine ömür boyu kalıcı mercekler konmaktadır.  Bu merceklerin uzak, uzak/yakın görüş ve astigmat düzeltici özellikleri olanları yerleştirilerek ameliyat sonrası gözlük kullanım ihtiyacı olmaması hedeflenmektedir.  Femtosaniye lazer cerrahisi ile hastadaki astigmat kusuru da aynı işlem sırasında düzeltilebilmektedir.

Sonuç olarak “Femtosaniye lazer katarakt cerrahisi” ile bugün için en gelişmiş teknoloji, cihaz ve yöntemler sayesinde katarakt etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde çözümlenebilmektedir.